ऊर्जा बेचेरै मुलुकलाई समृद्ध बनाउन सक्छाैं : ऊर्जामन्त्री रायमाझी

724

पोखरा । ऊर्जा, जलस्रोत तथा सिँचाइमन्त्री टोपबहादुर रायमाझीले ऊर्जा उत्पादनबाटै मुलुकलाई समृद्ध बनाउन सकिने बताएका छन्।

नेपाल सौर्य विद्युत् उत्पादक सङ्‍घको पोखरामा शनिबार सम्पन्‍न २०औँ वार्षिक साधारणसभाको उदघाट्नमा मन्त्री रायमाझीले नेपालमा प्रशस्त ऊर्जा उत्पादनको सम्भावना रहेको उल्लेख गर्दै अबका केही वर्षमा ऊर्जा निर्यातबाट मुलुकलाई समृद्धिउन्मुख बनाउन सकिने बताए।

“हाइड्रो इनर्जी र सौर्य इनर्जीमार्फत अगाडि बढ्नुको विकल्प छैन, छिमेकी भारत, चीन र बङ्‍गलादेशलाई ऊर्जा बेच्‍ने गरी उत्पादन गर्नुपर्दछ,” मन्त्री रायमाझीले भने, “स्वदेशमा इनर्जी खपत बढाउने गरी उद्योगधन्दा सञ्‍चालन गर्ने र बाँकी बिजुली छिमेकीलाई बेच्‍नुपर्दछ।” उनले अब झोलामा खोला हालेर हिँड्नेहरुको दिन सकिएको र ऊर्जा उत्पादन बढाउन द्रूतस्तरमा काम भइरहेको जानकारी दिए।

उनले मुलुकको अजेण्डा दिगो विकास र समृद्धि भएको जनाउँदै तत्कालीन समयमा १८ घण्टे लोडसेडिङ अन्त्य गर्न ९९ बुँदे मास्टर प्लान बनाएर अघि बढेपछि लोडसेडिङ अन्त्य हुन सफल भएको दाबी गरे। उनले आफू पहिलोचोटी ऊर्जामन्त्री हुँदा पनि देशमा भूकम्प नाकाबन्दीका कठोर दिनको सामाना गरेको स्मरण गर्दै अहिले दोस्रोपल्ट पनि कठिन परिस्थितिमा जिम्मेवारी सम्हालेको बताए। “समय कठिन छ अप्ठ्यारोमा पारेर छाडेको अवस्थामा मन्त्रालय सम्हालेको छु, मुलुकलाई गति दिने गरी काम गर्छु,” उनले भने।

कार्यक्रममा राष्ट्रिय योजना आयोगका सदस्य डा. कृष्णप्रसाद वलीले नेपाललाई अर्ग्यानिक राष्ट्र बनाउनुपर्नेमा जोड दिँदै त्यसका लागि सौर्य ऊर्जा पनि महत्त्वपूर्ण हुने बताए। राष्ट्रिय विद्युत् प्रसारणमा सौर्य ऊर्जाको १० प्रतिशतभन्दा बढी योगदान रहने भएकाले व्यवसायीलाई त्यसतर्फ योजनाबद्ध लाग्‍नुपर्नेमा उनको सुझाव थियो।

मन्त्रालयका सचिव दिनेश घिमिरेले ९९ बुँदे श्‍वेतपत्रले मुलुकमा लोडसेडिङ अन्त्य भएको स्मरण गर्दै बदलिँदो परिवेशअनुसार त्यसलाई परिमार्जन गरी कार्यान्वयन गर्ने प्रतिबद्धता जनाए। वैकल्पिक ऊर्जा प्रवर्द्धन केन्द्रका प्रमुख कार्यकारी निर्देशक मधुसुदन अधिकारीले सौर्य ऊर्जाको क्षेत्र व्यापक भएको र कतिपय नीतिगत अप्ठ्यारोले काम गर्न कठिनाइ भएको बताए। उनले ऐन बनाएर नै वैकल्पिक ऊर्जाको प्रवर्द्धनका लागि काम अगाडि बढाइएकोसमेत जानकारी दिए।

सौर्य विद्युत् उत्पादक सङ्‍घका अध्यक्ष इन्द्र खनालले दुर्गम स्थानका जनतालाई उज्यालो दिन सौर्य व्यवसायीले महत्त्वपूर्ण योगदान रहेको जनाउँदै राज्यले नीतिगत सहजतामार्फत समस्याको सम्बोधन गर्नुपर्नेमा जोड दिए।

सङ्‍घलाई विभिन्‍न क्षेत्रबाट सहयोग पुर्‍याउने व्यक्ति तथा संस्थालाई कदरपत्र र प्रशंसापत्रले सम्मान गरिएको सङ्‍घका महासचिव भरतकुमार मल्लले जानकारी दिए। मल्लका अनुसार साधारणसभामा देशभरका ६० जना सौर्य उत्पादक व्यवसायीको सहभागिता थियो।