काठमाडौं । सरकारले करिब दुई महिनाअघि भारतबाट ल्याएको रेल सञ्चालनमा अझै अनिश्चितता देखिएको छ । जयनगर–कुर्था रेलमार्गमा सञ्चालनका लागि भारतबाट सरकारले रेल ल्याए पनि तयारी अभावका कारण अहिले थन्किएर बसेको छ ।

भौतिक पूर्वाधार तथा यातायात मन्त्रालयले रेल सञ्चालनका लागि तयारी अगाडी बढाए पनि जनशक्ति अभाव, कानुन अभावदेखि अन्तरदेशीय अनुमतिसम्मका विषयका कारण ‘कहिलेदेखि सञ्चालन हुने ?’ भन्ने टुंगो लाग्न नसकेको हो ।
रेल्वे कम्पनीका महाप्रबन्धक गुरु भट्टराईले दुई महिनाभित्र सञ्चालन हुने दाबी गरेका छन् । तर, भौतिक मन्त्रालयका अधिकारी भने विभिन्न कारण दुई महिनामा नै रेल सञ्चालन हुनेमा ढुक्क देखिएका छैनन् ।

मन्त्रालयका एक अधिकारी रेल सञ्चालनका लागि तयारी भइरहे पनि ‘यति नै समयमा सञ्चालन गर्न सकिन्छ’ भनेर भन्न नसकिने बताउ“छन् । यसअघि पनि विवाहपञ्चमीका दिनदेखि रेल सञ्चालन गर्ने तयारी
गरिएको थियो ।

रेल्वे कम्पनीले भारतले निर्माण गरेको संरचना १५ देखि २० दिनमा तयारी हुने र एकडेढ महिनामै रेल सञ्चालन हुने जनाएको छ । कम्पनीले रेल सञ्चालन हुँदा ‘रेल कहाँ पुग्यो, कहाँ पुग्दा अड्कियो वा अरु कुनै समस्या भयो ?’ भन्ने हेर्न कम्प्युटरबाट नियन्त्रण गर्न सकिने प्रणाली विकास भइरहेको जनाएको छ ।

रेल्वे कम्पनीमा यसअघिका झण्डै ६० अस्थायी कर्मचारी र १२ स्थायी कर्मचारी छन् । संघीय मामिला तथा स्थानीय विकास मन्त्रालयबाट निजामति कर्मचारी काजमा ल्याएर जनशक्ति अभाव कम गर्नेमा कम्पनी लागेको छ । आजको राजधानीमा समाचार प्रकाशित छ ।